
- Zima
Przyszła zima, taka z mrozem i śniegiem. To bardzo dobry czas na piesze wędrówki, na spacery na nartach, na sanki. Szlaki w Dolinie Trzech Rzek czekają. Zapraszamy też do Garnizonu Modlin i Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin.
Więcej »- Rok 2019 rozpoczęty
Czwartek, 3.01.2019
Blisko czterdziestu śmiałków przywitało Nowy Rok w kajaku. 1 stycznia odbył się Noworoczny Spływ Zimowy 3RZEKI. W ten niebanalny sposób rozpoczęliśmy działania w 2019 rok. Jak było ?
Więcej »- LOT Trzech Rzek na Targach TOUR SALON
Środa, 14.02.2018
Podczas odbywających się w dniach 9-11 lutego br. Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON w Poznaniu, Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek na stoisku Województwa Mzazowieckiego zaprezentowała ofertę turystyczną członkowskich gmin. Przygotowane przez nas atrakcje oraz aktywności cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających Targi oraz innych wystawców.
Więcej »- Nowości w CIT
Środa, 14.02.2018
Miło nam poinformować, że zasoby materiałów promocyjnych w CIT w Nowym Dworze Mazowieckim cały czas się powiększają.
Jedną z ciekawszych pozycji jest informator turystyczny przybliżający nam "Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej na Mazowszu". Można w nim znaleźć wiele interesujących informacji dotyczących działań militarnych na terenie Mazowsza. Więcej »
- Odkrywamy Fort III w Pomiechówku
Czwartek , 11.01.2018
Gminny Ośrodek Kultury w Pomiechówku od czerwca 2017 do grudnia 2018 realizuje projekt „Odkrywamy Fort III w Pomiechówku”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie samorządowych instytucji kultury – opiekunów miejsc pamięci”.
Celem projektu jest popularyzacja Fortu III w Pomiechówku, służącego podczas okupacji jako obóz koncentracyjny i obóz zagłady – jako Miejsca Pamięci Narodowej. Dążymy do zakorzenienia jego znaczenia w świadomości społeczności lokalnej oraz do ugruntowania tej pozycji w katalogu polskiego dziedzictwa narodowego.
Projekt został objęty honorowym patronatem Wójta Gminy Pomiechówek.
Więcej »
Gmina
Historia terenów Gminy Czosnów sięga XII w. W bulli papieża Hadriana IV z 1155 roku wymieniono wieś Łomna jako ośrodek duszpasterski pod własnością klasztoru Kanoników Regularnych z Czerwińska. Tutejsza parafia była z nimi związana przez kilka wieków, bowiem dopiero w 1846 roku, już po kasacie opactwa, dobra Łomny przeszły w prywatne ręce. Okoliczne tereny nabyła Zofia z Rykaczewskich Trębacka.
W roku 1403 pojawiły się także wzmianki dotyczące herbu i rodziny Czosnowskich, od których pochodzi nazwa Czosnowa. Herb nazywano różnie na przestrzeni wieków – pierwotnie Pierzchała, w 1462 r. znany jako Roch, potem także Trzaska i Kolumna. Zmieniały się także postacie graficzne zawarte w godle („Herbarz polski”, „Herbarz arsenaliki”, „Rola marszałkowska”). Obecny herb, zatwierdzony w 2002 roku, zawiera w sobie elementy tej tradycji.
W najstarszą historię gminy wpisuje się również niewielki Kazuń. Zapiski dotyczące tej miejscowości pochodzą z 1447 roku, choć przypuszczalnie wieś założyli już w XIV w. książęta mazowieccy.
Na terenie gminy znajdziemy również pamiątki po osadnikach holenderskich (mennonitach) i niemieckich. Wykorzystując doświadczenie przywiezione z rodzinnych stron, zagospodarowali obszary zalewowe doliny Wisły. Aby zobaczyć „małą Holandię”, należy odwiedzić Kazuń Nowy, gdzie znajduje się także cmentarz mennonicki, lub Cząstków Mazowiecki.
Najpóźniej, w połowie XVIII w., zasiedlono tereny Puszczy Kampinoskiej (Wiersze, Brzozówka, Krogulec). Pierwsi osadnicy, tzw. budnicy, zajmowali się wyrębem lasu i przemysłem leśnym. W późniejszym czasie gospodarkę tego obszaru zdominowało rolnictwo.
Czosnów nabrał znaczenia dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Miejscowość stała się siedzibą urzędu gminy, a wkrótce zaczął tu działać także Posterunek Policji i Ochotnicza Straż Pożarna. Odzyskanie niepodległości udało się upamiętnić skromnym pomnikiem przedstawiającym orła zrzucającego łańcuchy. Pomnik ten zniszczyli Niemcy od razu po wkroczeniu w 1939 r.
Czarną kartę w historii okolic zapisały wydarzenia z lat 1939-1941, jakie miały miejsce w Palmirach. Pobliskie lasy są niemymi świadkami zbrodni hitlerowskiej – mordowano tutaj ludzi przywożonych z więzień w Warszawie. Niemcy próbowali zamaskować zbrodnię, sadząc na zbiorowych grobach zagajnik, to jednak zaraz po wojnie, dzięki wskazówkom miejscowego leśnika, odkryto masowy grób. Ofiary tej masakry upamiętnia cmentarz-mauzoleum, na którym spoczywa 2204 Polaków.
Urząd Gminy Czosnów
www.czosnow.pl
Gmina Czosnów


