
- Zima
Przyszła zima, taka z mrozem i śniegiem. To bardzo dobry czas na piesze wędrówki, na spacery na nartach, na sanki. Szlaki w Dolinie Trzech Rzek czekają. Zapraszamy też do Garnizonu Modlin i Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin.
Więcej »- Rok 2019 rozpoczęty
Czwartek, 3.01.2019
Blisko czterdziestu śmiałków przywitało Nowy Rok w kajaku. 1 stycznia odbył się Noworoczny Spływ Zimowy 3RZEKI. W ten niebanalny sposób rozpoczęliśmy działania w 2019 rok. Jak było ?
Więcej »- LOT Trzech Rzek na Targach TOUR SALON
Środa, 14.02.2018
Podczas odbywających się w dniach 9-11 lutego br. Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON w Poznaniu, Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek na stoisku Województwa Mzazowieckiego zaprezentowała ofertę turystyczną członkowskich gmin. Przygotowane przez nas atrakcje oraz aktywności cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających Targi oraz innych wystawców.
Więcej »- Nowości w CIT
Środa, 14.02.2018
Miło nam poinformować, że zasoby materiałów promocyjnych w CIT w Nowym Dworze Mazowieckim cały czas się powiększają.
Jedną z ciekawszych pozycji jest informator turystyczny przybliżający nam "Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej na Mazowszu". Można w nim znaleźć wiele interesujących informacji dotyczących działań militarnych na terenie Mazowsza. Więcej »
- Odkrywamy Fort III w Pomiechówku
Czwartek , 11.01.2018
Gminny Ośrodek Kultury w Pomiechówku od czerwca 2017 do grudnia 2018 realizuje projekt „Odkrywamy Fort III w Pomiechówku”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie samorządowych instytucji kultury – opiekunów miejsc pamięci”.
Celem projektu jest popularyzacja Fortu III w Pomiechówku, służącego podczas okupacji jako obóz koncentracyjny i obóz zagłady – jako Miejsca Pamięci Narodowej. Dążymy do zakorzenienia jego znaczenia w świadomości społeczności lokalnej oraz do ugruntowania tej pozycji w katalogu polskiego dziedzictwa narodowego.
Projekt został objęty honorowym patronatem Wójta Gminy Pomiechówek.
Więcej »
Gmina
Najstarsze wzmianki o terenach Gminy Pomiechówek dotyczą wsi Pomiechowo, wspomnianej w dokumentach z połowy XI w. jako Pomnychów – ziemie nadane klasztorowi benedyktynów z Mogilna.
Jednak osadnictwo grodowe na tych terenach datuje się już na VI w n.e. Na wzniesieniu w widłach Wkry i Narwi, dziś zwanym Księżą Górą, istniała prawdopodobnie słowiańska osada, kontrolująca ruch na szlaku biegnącym wzdłuż Narwi i Wisły oraz przeprawę przez Narew. Strategiczne położenie tego miejsca wykorzystywano także w XV w. Mieściła się tu wtedy komora celna dla flisaków, płynących Narwią z Litwy i Bugiem z Rusi Czerwonej.
Tereny nadrzeczne dzisiejszej Gminy Pomiechówek były świadkami przemarszu wojsk litewsko-ruskich i posiłków tatarskich ciągnących pod Grunwald w 1410 roku. Natomiast 23 grudnia 1806 roku, na łąkach koło Czarnowa, rozegrała się jedna z bitew pomiędzy wojskami francuskimi i rosyjskimi w czasie kampanii napoleońskiej. Francuzi, korzystając z zasłony dymnej z palonej słomy, zbudowali w ciągu jednego dnia most pływający. Dzięki temu udało im się zaskoczyć Rosjan i, ostatecznie, wygrać całą bitwę.
Okolice Pomiechówka pamiętają także walki podczas powstań narodowych, a na miejscowym cmentarzu znajduje się grób dowódcy 4 Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy”, płk Kazimierza Majewskiego.
Po powstaniu styczniowym rząd carski wysiedlił na Syberię mieszkańców okolicznych wiosek w odwecie za pomoc udzieloną powstańcom. Na opuszczonych terenach osiedlili się koloniści rosyjscy i niemieccy, dla potrzeb których wzniesiono cerkiew prawosławną w Stanisławowie (stoi tam do dziś, jednak w zmienionym kształcie).
Znaczenie małego Pomiechówka wzrosło pod koniec XIX w., po wybudowaniu w tej miejscowości III Fortu, stanowiącego umocnienia wewnętrznego pierścienia obronnego Twierdzy Modlin. Jeszcze przed I wojną światową powstały kolejne forty, tym razem w Czarnowie i przy drodze Pomiechówek-Psucin.
W latach 1935-1938 zbudowano w Pomiechówku szkołę podstawową. Istotnym wsparciem obdarzył to przedsięwzięcie premier Sławoj Składkowski wraz z małżonką, dlatego działające tu obecnie gimnazjum obrało go za patrona.
Pomiechowski III Fort przekształcono na początku II wojny światowej w więzienie dla obrońców Modlina i okolicznych placówek. Później znajdował się tu obóz przesiedleńczy dla Polaków. Jeńców trzymano w nieludzkich warunkach i okrutnie traktowano, niejednokrotnie dochodziło do morderstw. Jednak najwięcej osób zginęło w okresie działania getta dla ludności żydowskiej oraz więzienia karno-śledczego. Bilans wymordowanych w masowych egzekucjach to blisko 100 tysięcy osób.
O tragicznej historii III Fortu przypomina Izba Pamięci Narodowej urządzona w miejscowej szkole podstawowej oraz pomnik Gustawa Zemły wzniesiony w 1972 r. naprzeciwko tej placówki.
Urząd Gminy Pomiechówek
(Członek LOTTR)
www.pomiechowek.pl
HISTORIA GMINY POMIECHÓWEK
Gmina Pomiechówek


