
- Zima
Przyszła zima, taka z mrozem i śniegiem. To bardzo dobry czas na piesze wędrówki, na spacery na nartach, na sanki. Szlaki w Dolinie Trzech Rzek czekają. Zapraszamy też do Garnizonu Modlin i Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin.
Więcej »- Rok 2019 rozpoczęty
Czwartek, 3.01.2019
Blisko czterdziestu śmiałków przywitało Nowy Rok w kajaku. 1 stycznia odbył się Noworoczny Spływ Zimowy 3RZEKI. W ten niebanalny sposób rozpoczęliśmy działania w 2019 rok. Jak było ?
Więcej »- LOT Trzech Rzek na Targach TOUR SALON
Środa, 14.02.2018
Podczas odbywających się w dniach 9-11 lutego br. Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON w Poznaniu, Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek na stoisku Województwa Mzazowieckiego zaprezentowała ofertę turystyczną członkowskich gmin. Przygotowane przez nas atrakcje oraz aktywności cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających Targi oraz innych wystawców.
Więcej »- Nowości w CIT
Środa, 14.02.2018
Miło nam poinformować, że zasoby materiałów promocyjnych w CIT w Nowym Dworze Mazowieckim cały czas się powiększają.
Jedną z ciekawszych pozycji jest informator turystyczny przybliżający nam "Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej na Mazowszu". Można w nim znaleźć wiele interesujących informacji dotyczących działań militarnych na terenie Mazowsza. Więcej »
- Odkrywamy Fort III w Pomiechówku
Czwartek , 11.01.2018
Gminny Ośrodek Kultury w Pomiechówku od czerwca 2017 do grudnia 2018 realizuje projekt „Odkrywamy Fort III w Pomiechówku”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie samorządowych instytucji kultury – opiekunów miejsc pamięci”.
Celem projektu jest popularyzacja Fortu III w Pomiechówku, służącego podczas okupacji jako obóz koncentracyjny i obóz zagłady – jako Miejsca Pamięci Narodowej. Dążymy do zakorzenienia jego znaczenia w świadomości społeczności lokalnej oraz do ugruntowania tej pozycji w katalogu polskiego dziedzictwa narodowego.
Projekt został objęty honorowym patronatem Wójta Gminy Pomiechówek.
Więcej »
Gmina
Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Gminy Wieliszew pochodzą sprzed 8000 lat p.n.e. Potwierdzają to odkrycia na stanowisku archeologicznym w Komornicy. Odnaleziono tam m.in. narzędzia krzemienne wykonane przez przedstawicieli tzw. „kultury komornickiej”, jednej z najstarszych na kontynencie europejskim. Podobne stanowiska, choć pochodzące z innych okresów, znajdują się w Krubinie, Łajskach, Olszewnicy Starej, Skrzeszewie i Kałuszynie.
Pierwszymi dokumentami, w których wzmiankuje się tereny gminy są akta kościelne z 1254 roku świadczące o prawach własności klasztoru w Czerwińsku. Wymieniono w nich Wieliszew – najstarszą wieś gminy. Istnieje również akt fundacyjny z 1387 roku, w którym biskup płocki nakazuje wzniesienie kościoła w Wieliszewie.
Krąży legenda, że w miejscu, gdzie dziś stoi świątynia, dobiła przed wieloma wiekami tratwa z transportem drewna. Flisacy, dziękując za szczęśliwe pokonanie wyjątkowo trudnego odcinka rzeki, ofiarowali cały ładunek na budowę kościoła.
Kolejne świątynie wznoszono również z drewna. Niestety każdy następny trawiły pożary. Ostatni z nich spłonął w czasie działań wojennych w 1944 roku, a razem z nim przepadły dokumenty archiwum 600-letniej parafii. Pamiątką po starym kościele są dwa spiżowe dzwony, które, według legendy zdjęto podczas I wojny światowej, by przetopić je na armaty. Na szczęście zaraz po wojnie odnalazły się w Austrii i powróciły do Wieliszewa.
W XV w. wymieniono wśród majątku Nałęczów, wieś Górę. Tereny te znalazły się później w posiadaniu Stanisława Poniatowskiego, podskarbiego wielkiego litewskiego, bratanka króla. Z tego czasu pochodzi pałac w Górze, którego ruiny możemy oglądać do dziś. W rezydencji organizowano spotkania na wzór obiadów czwartkowych, a wśród gości odwiedzających pałac znalazły się takie osobistości, jak Ignacy Krasicki, Stanisław Trembecki i Józef Wybicki.
Ważnymi osobistościami w historii gminy Wieliszew byli Tomasz Kamiński herbu Ślepowron wraz ze swą małżonką Marią Gautier, którzy zostali właścicielami Wieliszewa. Małżeństwo pozostawiło po sobie zabudowania folwarczne oraz jeden z ciekawszych zabytków – imponującą klasycystyczną kaplicę cmentarną.
Mieszkańcy gminy Wieliszew odegrali także znaczący epizod w walkach niepodległościowych w 1918 roku. Oddziały dowodzone przez Polikarpa Wróblewskiego zdobyły okupowaną przez Niemców stację kolejową oraz magazyn broni w Nowej Jabłonnej (dzisiejsze Legionowo).
Okolice Wieliszewa nie uniknęły działań wojennych 1939 roku. Oddziały polskiej piechoty broniły przeprawy rzecznej w Dębem przed marszem wojsk niemieckich. Niestety, pomimo napotkanego oporu, agresorom udało się sforsować Narew na linii Dębe-Izbica. W walkach poległo 300 polskich żołnierzy, których pochowano na cmentarzu w Wieliszewie.
Największe zniszczenia przyniosły tym terenom walki prowadzone przez Armię Czerwoną w 1944 roku – po starciach ostało się jedynie kilka domów. Jednak wspólnym wysiłkiem miejscowej ludności powoli odbudowano zrujnowane gospodarstwa.
Urząd Gminy Wieliszew
www.wieliszew.pl
TURYSTYKA W GMINIE WIELISZEW
HISTORIA GMINY WIELISZEW
Gmina Wieliszew
Z obiektywem po Gminie Wieliszew >>> www.wieliszew.pl


