WISŁA – SZANSE, PERSPEKTYWY, MOŻLIWOŚCI

Marek Piwowarski, pełnomocnik ds. zagospodarowania wybrzeży Wisły Urzędu m.st. Warszawy:
- Dopiero od niedawna, od 2005 roku rozpoczęły się prace nad realizacją strategii rozwoju, która roboczo nosi nazwę „Wisła atrakcyjna”. Oczywiście, że te zamierzenia nie dotyczą tylko i wyłącznie samej Warszawy – intencją autorów jest wyjście daleko poza jej granice, inspirujemy i organizujemy działania ponadregionalne, sięgające do wszystkich zainteresowanych.

Mówiąc w takim największym skrócie - przyjęto bardzo kompleksowy program ochrony i zarządzania całą Doliną Wisły, który wymaga współpracy z wieloma różnymi instytucjami i urzędami.

Plany obejmują najpierw ochronę środowiska naturalnego i dzikiej przyrody (chcemy utworzyć Wiślany Park Przyrodniczy), a także rekreację, odtworzenie żeglugi pasażerskiej po Wiśle oraz szeroko pojęte powiązanie rzeki z Miastem w sferze turystycznej i w ogóle społecznej. Chodzi o to, aby Wisła żyła.

Dlatego z jednej strony są to niezbędne akcje porządkowania i sprzątania koryta oraz brzegów, bulwarów a z drugiej – inspirowanie i umożliwianie działań i inwestycji z udziałem wszelkich organizacji pozarządowych, społecznych a także – co jest bardzo ważne! - prywatnych przedsiębiorców.

W samej Warszawie obejmuje to już takie przedsięwzięcia jak:
- 2 tramwaje wodne, kursujące po Wiśle; reaktywację słynnej trasy do Młocin, wraz z przystanią (525 km na Wiśle);
- 2 promy (jeden na Burakowie, drugi obsłuży trasę spod Zamku Królewskiego na plażę przy praskim ZOO);
- statek wycieczkowy, sprowadzany z Sandomierza, który w letnim sezonie będzie kursował po Wiśle bez stałych przystanków i tras.

To początek śmiałych planów odtworzenia i zorganizowania na nowo naprawdę na dużą skalę Warszawskiej Turystyki Wodnej w górę i w dół Wisły oraz po jej dopływach, na przykład aż do Augustowa. W ten projekt włącza się coraz więcej nowych uczestników i partnerów, gdyż wiąże się z nim możliwość wykorzystania naprawdę ogromnego potencjału do tej pory „utopionego” w Wiśle i szybkiego rozwoju wielu lokalnych społeczeństw.

 

powrót do spisu rzeczy