
- Peruwiański ekspres w Gospodzie pod globusem
poniedziałek, 12.12. 2016
Za nami kolejny ekscytujący wieczór w Gospodzie pod globusem czyli relacja Ani i Radka Trawińskich z jedenastodniowej "ekspresowej" podróży po południowym Peru.
Więcej »- Filmowa relacja ze Spływu Kajakowego 3 Rzeki
Sobota, 01.10.2016 Trochę to trwało, ale już jest filmowa relacja ze Spływu Kajakowego 3 Rzeki. Zapraszamy do oglądania.
Więcej »- Piknik Historyczy - Ossów.
Wtorek 16.08.2016 Lokalna Organizacja Turystyczna 15 sierpnia 2016 roku uczestniczyła w Pikniku Historycznym zorganizowanym w Ossowie w ramach obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Wystawiliśmy stoisko promujące Twierdzę Modlin i inne miejsca, związane z wojną z 1920 roku, leżące na ternie działania LOT Trzech Rzek.
Więcej »- Żywa szopka.
Wtorek 05.01.2016
Więcej »
W okresie Świąt Bożego Narodzenia w Klasztorze Ojców Kapucynów w Zakroczymiu , można było podziwiać jedyną w powiecie nowodworskim żywą szopką. Dzięki uprzejmości ojca Jana z zakroczymskiego klasztoru możemy podzielić się kilkoma zdjęciami.
- Zakroczym na starych fotografiach - wernisaż
poniedziałek 21.12.2015
Więcej »
W piątek 18 grudnia w sali konferencyjne CIT odbył się wernisaż wystawy, Zakroczym na starych fotografiach w którym uczestniczył między innymi Burmistrz Zakroczymia pan Artur Ciecierski. Po ekspozycji oprowadzał główny sprawca wydarzenia pan Macie Kostrzewski z Garnizonu Nowowilejka.
Zabytki i nie tylko
gmina:
WieliszewZbudowany około 500 metrów na północny - wschód od stacji kolejowej Janówek jako budowla dwówałowa dla piechoty i artylerii, fort powstał w odległości około 6,5 km od umocnień przedmościa Nowego Dworu. Zadaniem fortu była kontrola linii kolejowej tzw. drogi żelaznej nadwiślańskiej funkcjonującej od 1877 roku. Do czasu budowy fortów II linii, fort w Janówku w był jedynym obiektem fortyfikacyjnym w widłach Narwi i Wisły, sytuacja ta zmieniła się z chwilą budowy następnego pierścienia umocnień, wtedy to wraz z powstaniem fortu nr XVII i dzieł piechoty stworzono grupę fortową „Janówek” w skład, której wszedł fort nr IV, w niej także wziął udział w oblężeniu twierdzy w 1915 roku broniony przez 18 kompanię Nowogieorgijwskiej Artylerii Fortecznej. Podczas obrony twierdzy w 1939 roku fort wszedł w skład pododcinka obrony „Kazuń – Nowy Dwór” na linii obrony od miejscowości Boża Wola do miejscowości Góra obsadzonej przez żołnierzy 8 DP. W okresie powojennym fort był użytkowany przez wojsko do 1997 roku, niestety po jego opuszczeniu fort został zdewastowany, obecnie jest ogólnodostępny dla turystów.
Tekst: Piotr Skonieczny
