Baśka Murmańska na podium! - rozstrzygnięcie Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2012!

Kliknij aby powiększyć


Szlak Baśki Murmańskiej w Twierdzy Modlin zajął trzecie miejsce w organizowanym przez Muzeum Historii Polski i portal historia.org.pl plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku. Wyżej od nowodworskiej Baśki znalazły się jedynie: projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak” oraz rekonstrukcja „Ostatnia Tajemnica Riese”.

czytaj więcej »
 

VIII Spacer FOPA: Modlin – twierdza na sprzedaż

VIII Spacer FOPA: Modlin – twierdza na sprzedaż

Forum Obywatelskie Piękna Architektura dla Warszawy i DSH zapraszają na ósmy Spacer FOPA, tym razem do wciąż mało znanej, choć położonej ledwie 40 km od stolicy wielkiej, XIX-wiecznej twierdzy. Obejrzymy jej centralną część, wystawioną właśnie po raz kolejny na sprzedaż – wewnętrzny obwód obronny z gigantycznym budynkiem koszar. Stefan Fuglewicz, zajmujący się fortyfikacjami w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków oraz przewodniczka po twierdzy Elżbieta Wiercińska opowiedzą o historii, współczesnych problemach i możliwościach zagospodarowania.

Początek w sobotę 6 kwietnia o 10.15 przed dworcem PKP w Modlinie, możliwy dojazd pociągiem ze stacji Warszawa Centralna. Obowiązkowo latarki i buty turystyczne.

Więcej wkrótce na www.fopa.org.pl.

Informacja ze strony Dom spotkań z historią

zdjęcie: Marek Jakuczek

czytaj więcej »
 

ALARM dla Twierdzy Warszawa

ALARM dla Twierdzy Warszawa

Dawna Twierdza to największy zachowany zabytkowy kompleks stolicy (ponad 300 ha), który jednocześnie nadal praktycznie NIE ISTNIEJE w świadomości mieszkańców ani turystów. Większość jej obiektów w zastraszającym tempie zarasta chaszczami i śmieciami, popadając w ruinę i zapomnienie.

Tymczasem (czego najlepiej dowodzi przykład Fortu Sokolnickiego, czy Fortu Bema) w tak szybko
i chaotycznie urbanizującym się mieście jak Warszawa tereny dawnych fortów to bezcenny skarb, który da się przekształcić w oryginalną i atrakcyjną przestrzeń publiczną.

czytaj więcej »
 

Równonoc - Zakochaj się w turystyce

Równonoc - Zakochaj się w turystyce

W niedzielę, 24 marca, zapraszamy wraz z Hufcem ZHP w Nowym Dworze Mazowieckim, wszystkich, którym niestraszne jest wędrowanie turystycznymi szlakami na imprezę pod hasłem „Równonoc – Zakochaj się w turystyce”. Jest to już drugie wydarzenie z cyklu „4 Pory Miłości. Tym razem organizatorzy proponują wędrówkę puszczańskimi szlakami.

czytaj więcej »
 

Baśka wydarzeniem historycznym 2012

Baśka wydarzeniem historycznym 2012

Szlak Baśki Murmańskiej w Twierdzy Modlin ma szanse stać się wydarzeniem historycznym 2012 roku organizowanym przez Muzeum Historii Polski i portal historia.org.pl! Baśka pokonała ponad 50 innych kandydatów i znalazła się w finałowej dwunastce. Teraz potrzebuje głosów Internautów.

czytaj więcej »
 

poprzednia 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 z 98 następna

Jezioro Zegrzyńskie
Największy zbiornik wodny na Mazowszu. Mekka miłośników sportów wodnych. Miejsce wypoczynku i rekreacji mieszkańców tej części Mazowsza/Warszawy i okolic. Jezioro Zegrzyńskie to przede wszystkim miejsce wypoczynku. Sprzyjają temu jego czyste wody. Przez większą część roku (głównie od wiosny do jesieni), w każdy weekend przyjeżdża tu szukać odpoczynku i ochłody tysiące warszawiaków i mieszkańców Mazowsza.
Puszcza Kampinoska
Jest to obszar kompleksów leśnych, położonych na dnie pradoliny Wisły, ograniczonych korytem rzek: Wisły oraz Bzury, a od południa wysokim tarasem Równiny Błońskiej. Warto wiedzieć, że wydmy Puszczy Kampinoskiej tworzą jeden z najbardziej interesujących kompleksów wydm śródlądowych tego typu w Europie. Teren Puszczy Kampinoskiej jest urozmaicony. Część parku znajdująca się najbliżej Warszawy jest bagnista, stąd po deszczu na ścieżkach mogą się zdarzać Unikalny kompleks leśny położony w samym sercu Mazowsza. "Zielone płuca Warszawy". Ważne miejsce w szlaku ptasich migracji, dodany do listy UNESCO rezerwatów biosfery.
Twierdza Modlin
Twierdza Modlin to unikatowy w skali Europy zespół budowli obronnych reprezentujący przekrój europejskiej myśli architektury fortyfikacyjnej XIX w. (bastionowej) i początku XX w. (rozproszonej fortowej). Inicjatorem budowy był Napoleon Bonaparte – z jego polecenia w 1806 roku zaprojektowano na wysokim północnym brzegu u ujścia Narwi do Wisły półowalną twierdzę z pięcioma bastionami otwartą od strony rzeki.